Polityka i społeczeństwo

W “EKO HESTIA SPAW: Przyłącz się do konkursu i wygraj nagrody!

Organizatorzy VIII edycji konkursu EKO HESTIA SPA zapraszają polskie uzdrowiska do rywalizacji o nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych, która zostanie przyznana zwycięzcy w kategorii najbardziej ekologicznego.

Kapituła konkursu zachęca uczestników do wyrażania innowacyjnych pomysłów i działań w celu poprawy stanu środowiska naturalnego, które zostały wprowadzone w latach 2018-2022.

ERGO Hestia sponsorskuje główną nagrodę konkursową w wysokości 100 tysięcy złotych oraz inne nagrody w postaci rocznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych. Zgodnie z regulaminem konkursu, zwycięskie uzdrowisko powinno przeznaczyć główną nagrodę na realizację celów ochrony środowiska.

„Już od roku 2015 konsekwentnie przyznajemy nagrodę za najciekawsze projekty proekologiczne w polskich uzdrowiskach – mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie ERGO Hestia. „Zmiany klimatyczne to ogromne wyzwanie, z którym musimy się wszyscy dziś zmierzyć. Dlatego nasz konkurs ma nie tylko znaczenie promocyjne, ale i praktyczne – wskazujemy najlepsze pomysły i projekty, związane właśnie ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska, które są godne naśladowania przez inne samorządy” – podkreśla Mario Zamarripa.

Od 2016 r. w siedmiu poprzednich edycjach konkursu wzięły udział 34 uzdrowiska. Każdego roku jedna z miejscowości zdobywała nagrodę główną, wśród nich znalazły się Uniejów, Busko-Zdrój, Inowrocław, Lądek-Zdrój, Latoszyn, Muszyna i Rabka-Zdrój. Laureaci mogą brać udział w konkursie po upływie 5-letniej karencji. Miejscowości uzdrowiskowe mają czas na zgłaszanie swojej aplikacji do konkursu od 31 marca do 15 maja br.

Ubiegły rok przyniósł także nową nagrodę – EKO-WIZJONERA. Najwyższym wyróżnieniem został uhonorowany burmistrz Uniejowa, Józef Kaczmarek.

Konkurs EKO HESTIA SPA wspierany jest przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP, będące największą polską organizacją o tej tematyce.

„Główną ideą tego przedsięwzięcia jest wskazywanie co roku najlepszych pomysłów dotyczących ochrony środowiska oraz nowoczesnych rozwiązań proekologicznych. Bo to właśnie polskie uzdrowiska często są pionierami takich nowatorskich działań – mówi dr Jan Golba, prezes SGU RP, doświadczony samorządowiec i długoletni burmistrz Muszyny. – To konkurs unikatowy – nawet w skali europejskiej – realnie wspierający najcenniejsze uzdrowiskowe inicjatywy, inwestycje i działania, związane z ekologią”.

Nagroda Dobroczyńca Roku w 2021 roku przyznana została Grupie ERGO Hestia, za jej wieloletnie zaangażowanie i konsekwentne działania na rzecz EKO HESTIA SPA. Doceniono w ten sposób kreatywność i zaangażowanie w realizację tego projektu.

Jeśli masz pomysł na projekt, który ma szansę zostać nagrodzony, weź udział w konkursie EKO HESTIA SPA 2020!

Konkurs EKO HESTIA SPA stwarza wyjątkową okazję do zaprezentowania swoich pomysłów na zrównoważony rozwój uzdrowisk poprzez wykorzystanie energii odnawialnej. Zadaniem uczestników jest opracowanie i zaprezentowanie projektu, który jest odpowiedzią na wyzwania współczesnych uzdrowisk.

Aby wziąć udział w konkursie, należy złożyć wniosek aplikacyjny na stronie internetowej www.sgurp.pl. Szczegóły dotyczące zasad udziału, wzory wniosków aplikacyjnych oraz skład komisji konkursowej znajdują się również na stronie www.sgurp.pl.

Do tej pory konkurs EKO HESTIA SPA został rozstrzygnięty w roku 2016. Głównym laureatem pierwszej edycji było najmłodsze stażem polskie uzdrowisko – Uniejów. Jury doceniło jego wykorzystanie energii geotermalnej oraz nowatorskie projekty edukacyjne dotyczące postaw proekologicznych.

Konkurs EKO HESTIA SPA 2020 to doskonała okazja do przedstawienia pomysłów na zrównoważony rozwój uzdrowisk z wykorzystaniem energii odnawialnej. Jeśli masz gotowy projekt, który ma szansę zostać nagrodzony, zgłoś swój udział w konkursie!

Dołącz do tegorocznej edycji konkursu EKO HESTIA SPA – wymagane jest wypełnienie i przesłanie wniosku aplikacyjnego na stronie www.sgurp.pl. Dowiedz się więcej o zasadach udziału, wzorach wniosków, a także składzie komisji konkursowej, odwiedzając stronę internetową.

Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie) zwyciężyło w II edycji, zyskując uznanie za harmonijne wykorzystanie energii słonecznej i zagospodarowanie terenów zielonych. To właśnie dzięki tym działaniom udało się zdobyć tytuł zwycięzcy.

Rok 2018 był bardzo udany dla Inowrocławia, które zostało uhonorowane za wprowadzenie zrównoważonego transportu miejskiego (cały tabor został zastąpiony pojazdami elektrycznymi) oraz inwestycje wykonane w parku uzdrowiskowym. To wyróżnienie stało się szczególnie istotne dla miasta, ponieważ było jednym z laureatów konkursu.

Swoją zwycięską pozycję Lądek-Zdrój zawdzięcza konsekwentnej realizacji polityki ochrony środowiska. Miasto wspiera odnawialne źródła energii i wykorzystuje złoża geotermalne, dzięki czemu zasłużenie wygrało IV edycję konkursu.

Rok 2020 okazał się przełomowy dla Latoszyna. Po 75 latach nieobecności na uzdrowiskowej mapie, uzdrowisko zostało reaktywowane i zwyciężyło w konkursie uzdrowiskowym. Kapituła Konkursu doceniła Latoszyn za jego bogatą historię i pomysły na jej odnowienie.

Ubiegłorocznym laureatem konkursu zostało małopolskie uzdrowisko Rabka-Zdrój, które otrzymało wyróżnienie za „ciągłość i konsekwencję działań oraz determinację władz w systematycznym rozwiązywaniu głównego problemu środowiskowego, jakim jest jakość powietrza”.

Rok 2020 przyniósł również zwycięstwo małopolskiej Muszyny, która jest liderem wielu innowacyjnych rozwiązań w zakresie ekologii. Kapituła Konkursu doceniła mieszkańców Muszyny za ich odwagę w dążeniu do ochrony środowiska oraz wprowadzaniu nowatorskich inicjatyw.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Avatar

Wiadomości Inowrocław

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać

Polityka i społeczeństwo

Pociągi zakupione ze środków unijnych wyjadą na trasy w województwie kujawsko-pomorskim

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego sfinalizował zakup pięciu pociągów, które w barwach Polregio będą obsługiwały przewozy pasażerskie w całym regionie. Zadanie zostało
Polityka i społeczeństwo

Rabka-Zdrój zwycięzcą VII edycji EKO HESTIA SPA

W tegorocznej VII edycji konkursu ocenie podlegały nowatorskie działania i inwestycje, mające pozytywny wpływ na środowisko, zrealizowane w latach 2016-2021.
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Pliki cookies
AKCEPTUJĘ