Praca

Praca w Inowrocławiu – gdzie szukać i jakie są okazje dla Ukraińców?

Wraz z wejściem w życie specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym w tym państwie Ukraińcy uzyskali swobodny dostęp do polskiego rynku zatrudnienia. Dla wielu polskich pracodawców to duża szansa na uzupełnienie braków kadrowych w swoich przedsiębiorstwach. W jakich branżach czeka na cudzoziemców praca w Inowrocławiu? Podpowiadamy, na które dziedziny zawodowe warto zwrócić uwagę i jak dotrzeć do najlepszych ofert pracy.

Poszukiwani pracownicy w powiecie inowrocławskim

Sytuacja na polskim rynku pracy jest dość dobra – stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie (wskaźnik krajowy w końcu września 2022 r. miał wartość 5,1%). Dostępność pracy i szanse na zatrudnienie w konkretnym zawodzie różnią się jednak znacząco w zależności od regionu. Dlatego poszukującym posady zaleca się sprawdzanie corocznej prognozy Barometr zawodów, ukazującej zapotrzebowanie kadrowe przedsiębiorstw w danej okolicy (mieście, powiecie, województwie, w skali ogólnopolskiej). Z tego narzędzia mogą korzystać także cudzoziemcy szukający pracy w województwie kujawsko-pomorskim bądź konkretnie – w okolicach Inowrocławia.

Zgodnie z prognozą na rok 2023 na inowrocławskim rynku zatrudnienia widoczny będzie deficyt chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających zarazem odpowiednie kwalifikacje:

  • pracowników budownictwa – w tym murarzy, tynkarzy, dekarzy, blacharzy budowlanych, cieśli, stolarzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych oraz konstrukcji metalowych, inżynierów budownictwa;
  • pracowników przemysłowych – blacharzy, lakierników samochodowych, mechaników samochodowych, inżynierów mechaników, operatorów obrabiarek skrawających, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, pracowników przetwórstwa spożywczego, robotników obróbki drewna, stolarzy;
  • pracowników branży transportowej i pokrewnych – spedytorów, logistyków, kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, instruktorów nauki jazdy;
  • pracowników usług opiekuńczo-medycznych – lekarzy, pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów, masażystów, psychologów, psychoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych medycznych, operatorów aparatury medycznej,
  • nauczycieli – przedszkoli, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu;
  • samodzielnych księgowych;
  • rolników i hodowców.

Praca dla uchodźców bez języka polskiego

Wielu Ukraińców poszukujących pierwszej pracy w Polsce na początku decyduje się na podjęcie zatrudnienia na stanowisku niewymagającym biegłej znajomości języka polskiego. Szanse na szybkie znalezienie pracy stwarzają w szczególności branże budowlana, przetwórstwa przemysłowego, transportowa, rolnictwo, usługi opiekuńcze, usługi sprzątające, usługi ochroniarskie, oświata (zatrudniani są asystenci nauczyciela z językiem ukraińskim – niezbędne jest potwierdzenie uprawnień pedagogicznych), handel (niższe stanowiska) czy IT (najczęściej priorytetowa jest znajomość języka angielskiego).

Warto wiedzieć, że w Inowrocławiu i wielu innych miejscowościach organizowane są bezpłatne kursy z języka polskiego dla Ukraińców. W Inowrocławiu prowadzi je np. Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka czy Biblioteka Miejska. O zapisy na kursy warto pytać w Powiatowym Urzędzie Pracy oraz w Punkcie informacyjnym dla obywateli Ukrainy  inowrocławskiego Urzędu Miasta. Nabycie umiejętności posługiwania się językiem polskim, przynajmniej w stopniu komunikatywnym, znacząco poszerza możliwości na polskim rynku pracy.

Oferty pracy w powiecie inowrocławskim

W czasie szukania etatu w Polsce warto zachować ostrożność. Część ogłoszeń publikowanych w sieci może być próbami oszustwa – wyłudzenia danych bądź pieniędzy. Dlatego zaleca się korzystanie z bezpiecznych źródeł – stron rządowych, prowadzonych przez pozarządowe organizacje pracownicze, a także renomowanych portali rekrutacyjnych. Każde ogłoszenie powinno zawierać dane pracodawcy, umożliwiające jego identyfikację w CEIDG, KRS, ewentualnie w KRAZ.

Obywatele Ukrainy mogą zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne. Dzięki temu uzyskają dostęp m.in. do bezpłatnego poradnictwa zawodowego, szkoleń, staży, dofinansowań np. na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. W urzędzie pracy znajdują się także oczywiście oferty zatrudnienia. Znaleźć je można zarazem w internetowej Centralnej Bazie Ofert Pracy (ma ona między innymi ukraińską i rosyjską wersję językową).

Kolejnym dobrym źródłem ogłoszeń typu praca Inowrocław jest popularny portal rekrutacyjny praca.pl. Na tym portalu istnieje możliwość wyszukiwania ofert, podając nazwy stanowisk w języku ukraińskim.

Obywatele Ukrainy powinni także pamiętać, że polski pracodawca nie ma prawa zaproponować im wynagrodzenia poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w danym roku. W 2022 r. to 3010 zł brutto na miesiąc i 19,70 zł na godzinę, a od 1 stycznia 2023 (do 1 lipca 2023 r.) 3490 zł brutto na miesiąc i 22,80 zł na godzinę.

Avatar

Wiadomości Inowrocław

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać

Praca

Inowrocław: Specjalista ds. reklamy produktów i usług Praca Zdalna

W związku z prężnie rozwijającym się zespołem poszukujemy osób do nawiązania krótkiej, bądź długoterminowej współpracy.  Na bieżąco tworzymy zespół, który
Praca

Praca na stanowisku: Specjalista ds. Obsługi Klienta Praca Zdalna (Inowrocław)

W związku z prężnie rozwijającym się zespołem poszukujemy osób do nawiązania krótkiej, bądź długoterminowej współpracy.  Na bieżąco tworzymy zespół, który
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Pliki cookies
AKCEPTUJĘ